Spor Sonrası Yaşanan Halsizlik Sorunu ve Çözüm Önerileri

Home Blog Spor Sonrası Yaşanan Halsizlik Sorunu ve Çözüm Önerileri

Spor sonrası yaşanan halsizlik sorunu bazen işleri sporu bırakma noktasına götürebiliyor. Özellikle spora yeni başlayanlarda egzersizler sonrasında bu problemler sık görülebiliyor. Her vücudu etkileyen halsizlik nedenleri farklı olsa da, bu sorun çözümsüz değil.

Vücudu doğru egzersiz hareketleriyle çalıştırmak daha dinç bir bedene sahip olmayı beraberinde getiriyor.

SPOR ÖNCESİ BESLENMEYE DİKKAT!

Doğru bir beslenme tarzı da spordan alınan verimi önemli ölçüde arttırıyor. Spordan önce yenilen tatlı, yağlı ve bol kalorili yiyecekler mideyi yorduğu gibi kasları da olumsuz etkiliyor. Yağlı yemekler spor öncesi vücudun enerjisini yükseltiyormuş gibi görünseler de vücutta halsizliğe sebep oldukları bir gerçek. Asitli ve bol şekerli içeceklerin tüketilmesi de vücuda yorgunluk hissi veriyor.

SU TÜKETİMİ DE ÖNEMLİ BİR KRİTER

Su içmek sağlıklı bir vücut için çok temel bir şart. Spordan önce de vücudun sıvı dengesini korumak için su içmek gerekiyor. Tabii ki her şeyin fazlasının zarar olduğunu akıllardan çıkarmamak önemli bir nokta oluyor. Spor sırasında ve öncesinde fazla miktarda su içilmesi kandaki sodyum seviyesini aşağılara çekiyor. Böylece tansiyon düşerken, yorgunluk hissi de başlıyor. Su tüketimi doğru bir noktada kalmadığı takdirde, halsizliğe sebep olabiliyor.

SPOR SONRASI YAŞANAN HALSİZLİK SORUNU NASIL ÖNLENEBİLİR?

Spordan önce yenilen hafif bir salata sayesinde vücut gerekli vitaminleri bünyesine topluyor ve spor sonrasında bu vitaminleri sporcunun faydasına kullanıyor.

Yoğun bir iş gününün akşamında yoğun sporlar yapılmaması da yorgunluğu azaltan etkenlerin başında geliyor. Doğru sporu, doğru zamanda yapmak vücuda büyük fayda sağlıyor. Yoğun bir günün ardından yapılacak tempolu bir yürüyüş sayesinde vücut rahatlıyor. Spor sırasında yorgunluk başladığı anda durup dinlenmek de halsizliğe önemli bir çözüm sunuyor.

SPOR SONRASI ILIK DUŞ VE MADEN SUYU

Yoğun bir spor programının ardından doğal maden suyu içmek de vücuttaki mineral eksikliğini tamamlayarak, spor sonrası yaşanan halsizlik sorunu karşısında destek veriyor. Maden suyunun bol limonla birlikte tüketilmesi tansiyonun da yükselmesine engel oluyor. Böylece, spor sonrası yorgunluğuna hem ferah hem de lezzetli bir çözüm sağlanıyor.

Güzel bir duşla günün yorgunluğunu atmak her zaman mümkün. Tempolu bir sonrasında ise duş alarak yorgunluğu atmak çok doğru bir yöntem. Ilık suyla alınan bu duşa banyo tuzları da eşlik ederse spor sonrası adeta bir keyif haline gelebiliyor. Yorgun hissedilen bölgelere yapılacak yumuşak bir masaj da yorgunluğu tamamen sonra erdirebiliyor.

Kaynak: Barcin.com