Spor Öncesi Isınma Neden Önemlidir?

Home Blog Spor Öncesi Isınma Neden Önemlidir?

Spor öncesi ısınma hareketleri, hem spor motivasyonunu artırmada hem de sakatlanma riskini önlemede önemli rol üstleniyor.

Spor öncesinde kasları ısıtmaya ve aktiviteye hazırlamaya katkı sağlayan etkili bir ısınma programı ile birlikte, doku elastikiyetinin güçlenmesi ve kan dolaşımının artması amaçlanıyor.

Spor Öncesi Isınma Hareketlerinin Amacı Nedir?

Spor öncesi ısınma hareketlerini uygulamanın vücuda pek çok faydası bulunuyor. Isınma hareketlerinin amaçları arasında;

  • Kasları ağır aktivitelere hazırlamak
  • Zihinsel olarak motivasyon kazanmak
  • Sinir sistemi ve eklemleri spora uygun hale getirmek

yer alıyor.

SPOR ÖNCESİ ISINMA HAREKETLERİ NELERDİR?

Sıkı bir antrenman öncesinde vücudunuzu hazırlamak için hafif bir koşu ile ısınmaya başlayabilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika süren hafif tempolu bir yürüyüş ile birlikte kan dolaşımınızı artırabilirsiniz. Outdoor spor aktiviteleri öncesinde veya soğuk havada yapılan ısınma egzersizlerini daha uzun süreye yayarak vücudunuzu tam donanımlı olarak antrenman seanslarına hazırlayabilirsiniz. Hızlı ısınmak için kalın giysiler tercih etmek de ısınma egzersizleri sırasında fayda sağlayan yöntemler arasında bulunuyor.

Tempolu bir yürüyüşün ardından vücudun diğer bölgelerine yönelebilirsiniz. Boynunuzu sağa-sola ve öne-arkaya doğru hareket ettirerek boyun bölgesindeki kan akışını artırabilirsiniz. Karın kaslarını aktif hale getirmek için ise mekik hareketinden yardım alabilirsiniz. Bir-iki set halinde uygulayacağınız mekik çekme hareketleri sonrasında kol ve bacak kaslarınıza geçebilirsiniz.

Kollarınızı iki yana açarak veya bir yere tutunup gererek kol kaslarınızı açabilirsiniz. Kollarınızı iki yana sallayarak veya öne ve arkaya doğru çevirerek vücut ısınızı artırabilirsiniz.

Bacak kaslarınızı çalıştırmak için 15-20 tekrardan oluşan squat veya walking lunge gibi egzersizlerden yardım alabilirsiniz. Bunun yanında mat üzerinde otururken bacak kaslarınızı gererek ve 10-15 saniye bu pozisyonda kalarak kaslarınıza esneklik kazandırabilirsiniz.

Sırt bölgenizi esnetmek için kollarınızı öne doğru gererek 15 saniye süresince sabit şekilde durabilirsiniz.

Kasların spor sırasında daha etkili bir biçimde çalışmasını sağlayan ısınma hareketlerini uygularken çok fazla efor sarf etmemek ve ısınma süresini makul seviyelerde tutmak önem taşıyor. Çünkü ısınırken fazlaca yorulmak antrenman performansında düşüşe neden olabiliyor ve bu da antrenman kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

Kaynak: barcin.com