D Vitamini ve Sporcu Sağlığı Açısından Önemi

Home Blog D Vitamini ve Sporcu Sağlığı Açısından Önemi

D Vitamini, sağlıklı olmanın önemli bir parçası olan bağışıklık sistemi, kemikler ve kas sistemi için çok önemlidir.

Sporcular için bu vitaminin uygun düzeyleri belirlenmemiş olsa da çoğu kişi için 20 ng/ml kan düzeyi kemik sağlığı için gereklidir. Sporcunun bağışıklık fonksiyonunu desteklemek ve egzersiz ile alakalı inflamasyonunu azaltmak için daha bu vitamine yüksek seviyelerde ihtiyaç duyulabilir.

D VİTAMİNİ ALMAK İÇİN NE YAPMALI?

Yeterli D vitamini almak için sabah 10 ile öğlen 2 arasında 10-25 dakika, haftada 2-3 kere yüzünüzü, kollarınızı ve bacaklarınızı güneşe çıkarın. Güneş koruyucular D vitamini sentezini engeller. Bu nedenle orta derecede güneşe maruz kaldığınızda güneş koruyucu kremler kullanmaya gerek yoktur.

HANGİ GIDALARDA D VİTAMİNİ BULUNUR?

D vitamininden zengin gıdalar tüketmek de ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Somon, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı bu vitamin açısından zengindir. Bu vitamin ile zenginleştirilmiş besinler ise süt, soya sütü, yoğurt, peynir, margarin, portakal suyu, yemeye hazır tahıl ve mantardır.

Özellikle kış aylarında kan düzeyi düşükse D vitamini takviyesi gerekebilir ki özellikle kuzey bölgelerde, güneşin az görülmesi nedeniyle yeterli seviyede alınamayabilir.

Kaynak: acibadem.com.tr

İstbol Blog’daki diğer yazıları okumak için tıklayınız…