Basketbolda Top Süren Oyuncuya Karşı Savunma Tavsiyeleri

Home Blog Basketbolda Top Süren Oyuncuya Karşı Savunma Tavsiyeleri

Sahada top süren bir rakibinizi savunurken onu iyi karşılamaya, önünde kalmaya ve onu etkilemeye ihtiyacınız olur.

Karşılama: Top süren rakibiniz size yaklaşırken onunla aynı yönde ve aynı hızda olduğunuzdan emin olun. Eğer rakibiniz sizden daha hızlı olursa onu savunmak için çok az şansınız olur.

Rakibinizin Önünde Kalma: Top süren rakibinizle birlikte hareket ederken vücudunuzun rakibinizin önünde kaldığından ve mesafenizin emin olun. Bunu yaparken de eğer siz daha hızlıysanız daha yakın, rakibiniz daha hızlıysa biraz daha uzak kalabilirsiniz.

Etkileme: Rakibinizin önünde kaldığınızda artık pozisyonunuzu da koruyarak onu etkilemeye hazırsınız demektir. Çıkış kapılarını kapatırsınız.

Pozisyonunuzu Koruma: Rakibinizle birlikte ilerlerken onu saha kenarına doğru uzaklaştırabilirsiniz. Örneğin, orta saha çizgisine doğru yaklaşırken top süren oyuncu sahanın ortasındadır ve size doğru gelir. Sağ eliyle top süren bir rakibinizi karşıladıktan sonra 45 derecelik bir açıyla sağa doğru hareket eder. Pozisyonunuzu koruduğunuz takdirde top süren oyuncunun önündeki yol direk olarak saha kenarında biter.

Kapıyı Kapatma: Rakibinizi takip ederken bir anda onun hareket alanına girdiğinizde hücum faul alabilirsiniz. Bunun yanında rakibiniz top sürmeyi kesmek zorunda kalabilir veya crossover, reverse hareketleriyle yönünü değiştirebilir. Kapıyı kapatmak ikili sıkıştırma yapmak için bir fırsat yaratabilir. Özellikle de top süren rakibiniz reverse hareketi yaptığında.

Dondurmak: Bu hareket opsiyonunda bir tetikleme vardır fakat kapıyı kapatma hareketini yapmazsınız. Rakibinizin kelime anlamıyla donup kalmasını sağlayabilir. Rakibiniz top sürmeyi kestiğinde, bütün pas kanalarını kapatmaya çalışmayın. Sadece potaya penetre edilebilecek pas kanalına odaklanın. Bunu yapmanız takım arkadaşlarınızın diğer pas kanalarını kapatmasını kolaylaştıracaktır.

Kaynak: USA Basketball