Basketbola Başlayacak Çocuklar İçin Tavsiyeler

Home Blog Basketbola Başlayacak Çocuklar İçin Tavsiyeler

Günümüzde popüleritesi artan basketbol sporuna başlayan çocuk sayısı da artıyor. Bu yazıda basketbola başlamadan önce ve başlangıç seviyesindeki basketbolcular için önemli ipuçları yer alıyor.

Basketbola başlamak için genelde çok az şey gerekir. Sakatlık riskine karşı iyi bir çift basketbol ayakkabısı elde etmek önemlidir. Spor çok fazla koşma ve atlama gerektirdiğinden, iyi destek hayati önem taşır. Ayak bileği için daha fazla destek sağlayan yüksek topuklu ayakkabılar vardır, ancak oynarken biraz daha ağırdır. Orta yükselikteki ayakkabılar daha hafif bir seçenektir ancak aşağı doğru ayak bileği desteği o kadar iyi değildir. Oyun pozisyonuna ve rekabet seviyesine bağlı olarak ihtiyaçları karşılayacak en iyi ayakkabı seçilmelidir.

BASKETBOL OYNAMADAN ÖNCE ISININ

Bir basketbol maçına başlamadan önce ısınma tavsiye edilir. Isınma, sakatlık olasılığını azaltır ve performansı arttırmak için etkili bir yoldur. Basketbol hızlı tempolu bir spordur, bu yüzden maça hazırlanmak için yeterli ısınma hayati önem taşır. İyi bir ısınma, kalp atış hızı yükseltilmeli ve başlamadan önce bazı talimleri bir araya getirmelidir.

BOL BOL ANTRENMAN

Antrenmanın yerini tutacak bir şey yok. Sadece pas, top sürme ve şut gibi önemli beceriler üzerinde çalışmanın azmi ile oyuncu gerçekten gelişmeyi ümit edebilir. Topu her iki elle de etkili bir şekilde kullanana dek zayıf elle top sürme alıştırması yapıldığından emin olunmalı. Her zaman başlar yukarıda top sürülmeli, aşağıda değil!

BASKETBOLDA İYİ SIÇRAMAK ÖNEMLİ

Sıçrama, basketbolda genellikle göz ardı edilen önemli bir eylemdir, ancak öyle olmamalıdır. Basketbolcular için yüksek sıçrama yeteneği, ribaundların toplanması, şutların engellenmesi ve bloklanması için hayati önem taşımaktadır. Sıçrama kabiliyeti dikey sıçrama antrenmanı yoluyla geliştirilmelidir.

BİR YETENEĞİ GELİŞTİRMEK SINIRLI KALINMAMALI

Güven, birkaç beceriye hakim olup sonra başkalarına geçerek büyür. Kısa mesafeden şut atmak ve zamanla mesafeyi kademeli olarak genişletmek daha iyidir. Bir başlangıç seviyesi oyuncusu olarak, ilk antrenman seansında bir smaç yapmaya çalışmak yerine, ilk önce temel şeylerde ustalaşmak daha önemlidir. Top sürme için kontrol, hızdan daha iyidir ve bu antrenman ile iyileşir.

Kaynak: realbuzz.com

Diğer blog yazıları için tıklayınız…